Skip to content

116-122 19th AvePaterson City, NJ 01206

Commercial

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Aug 12, 1999

Property Information

Block4012
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1CB
Dwellings---
ZoningB-3
Sq Footage3,960
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
57%
Improvement Value:$137,400
43%
Total Assessment$317,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,172+3.9%
2024$15,562+9.5%
2023$14,207+7.2%
2022$13,251+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000

To:

Sq Ft3,960DeedBook 162, Page 207