Skip to content

192 Park AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 30, 2009

Property Information

Block4102
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,352
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,700
9%
Improvement Value:$159,300
91%
Total Assessment$176,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,967+3.9%
2024$8,629+9.5%
2023$7,878+7.2%
2022$7,348+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft2,352DeedBook 1845, Page 164

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook D1151, Page 235