Skip to content

788 E 19th StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Dec 7, 2021

Property Information

Block4104
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,100
15%
Improvement Value:$113,800
85%
Total Assessment$133,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,822+3.9%
2024$6,565+9.5%
2023$5,993+7.2%
2022$5,590+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,720DeedBook 4203, Page 58

Property Sale

SaleMulti
$160,000

From:

To:

DeedBook 2532, Page 215Recorded10/7/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook D2044, Page 187

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook D1150, Page 48