Skip to content

753 E 18th StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2020

Property Information

Block4104
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,242
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,100
17%
Improvement Value:$88,500
83%
Total Assessment$106,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,431+3.9%
2024$5,227+9.5%
2023$4,771+7.2%
2022$4,451+3.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,242DeedBook 3506, Page 43Recorded2/7/2019

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,242DeedBook 3485, Page 71Recorded1/4/2019

Property Sale

Sale
$135,685
DeedBook D1996, Page 30

Property Sale

Sale
$135,685
DeedBook D1664, Page 77

Property Sale

Sale
$135,685
DeedBook D1526, Page 254