Skip to content

745 E 18th StPaterson, NJ 07501

Last Sale Date
Mar 9, 2015

Property Information

Block4104
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.5 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,732
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,100
9%
Improvement Value:$175,000
91%
Total Assessment$193,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,838+3.9%
2024$9,468+9.5%
2023$8,643+7.2%
2022$8,062+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 2567, Page 257Recorded12/23/2014