Skip to content

70 N 6th StPaterson, NJ 07522

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jul 6, 2022

Property Information

Block413
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,900
24%
Improvement Value:$100,600
76%
Total Assessment$132,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,751+3.9%
2024$6,496+9.5%
2023$5,931+7.2%
2022$5,532+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,720DeedBook 4350, Page 147

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook D760, Page 185