Skip to content

187 Clinton StPaterson, NJ 07522

Last Sale Price
$392,000
Last Sale Date
Aug 13, 2024

Property Information

Block414
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,461
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,600
24%
Improvement Value:$66,900
76%
Total Assessment$88,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,509+3.9%
2024$4,339+9.5%
2023$3,961+7.2%
2022$3,695+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$392,000

To:

Sq Ft1,461DeedBook 4756, Page 240

Property Sale

Sale
$339,000
DeedBook 4484, Page 13Recorded2/27/2023

Property Sale

Sale
$249,000
Sq Ft1,461DeedBook 3745, Page 19Recorded1/31/2020

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

DeedBook 3308, Page 101Recorded5/11/2018

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook D3308, Page 101

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook W120, Page 576