Skip to content

113 Pearl StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 2, 2024

Property Information

Block4207
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,900
17%
Improvement Value:$106,800
83%
Total Assessment$128,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,557+3.9%
2024$6,310+9.5%
2023$5,761+7.2%
2022$5,373+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 4755, Page 15

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,440DeedBook 4121, Page 54Recorded9/1/2021

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook D917, Page 36