Skip to content

10 N 11th StPaterson, NJ 07522

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Mar 14, 2025

Property Information

Block420
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,128
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
32%
Improvement Value:$74,300
68%
Total Assessment$109,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,569+3.9%
2024$5,359+9.5%
2023$4,892+7.2%
2022$4,563+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,128DeedBook 4868, Page 47

Property Sale

Sale
$40,000

To:

DeedBook D265, Page 255