Skip to content

164-166 Pearl StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$87,000
Last Sale Date
Apr 18, 2018

Property Information

Block4210
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class28
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,220
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,300
18%
Improvement Value:$92,200
82%
Total Assessment$112,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,732+3.9%
2024$5,516+9.5%
2023$5,036+7.2%
2022$4,697+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$87,000

To:

Sq Ft1,220DeedBook 3306, Page 272

Property Sale

Sale
$86,841
DeedBook D191, Page 75