Skip to content

126-128 Pearl StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
May 31, 2002

Property Information

Block4211
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class28
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,220
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,700
16%
Improvement Value:$87,700
84%
Total Assessment$104,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,319+3.9%
2024$5,119+9.5%
2023$4,673+7.2%
2022$4,359+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft1,220DeedBook 479, Page 292