Skip to content

174-178 16th AvePaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Dec 29, 2005

Property Information

Block4212
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1CB
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage3,358
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,900
23%
Improvement Value:$252,900
77%
Total Assessment$329,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,803+3.9%
2024$16,170+9.5%
2023$14,762+7.2%
2022$13,769-6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft3,358DeedBook 1407, Page 173