Skip to content

107-109 Park AvePaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Mar 5, 2014

Property Information

Block4212
Lot49

Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,700
27%
Improvement Value:$273,300
73%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,106-23.4%
2024$24,937+9.5%
2023$22,765+7.2%
2022$21,234+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

DeedBook 2441, Page 36

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook D1851, Page 28

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook D776, Page 233