Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
239-241 Carroll St(Block 4212 Lot 52)Paterson, NJ 07501
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2021
Property Information
Block4212
Lot52
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage5,144
Acreage0.04
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$40,000
9%
Improvement Value:$405,000
91%
Total Assessment$445,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $22,673 | +3.9% |
| 2024 | $21,818 | -1.3% |
| 2023 | $22,111 | +7.2% |
| 2022 | $20,625 | +4.9% |
Property History
No events match the selected filters.