Skip to content

71 N 7th StPaterson, NJ 07522

Built 1950

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Mar 31, 2004

Property Information

Block423
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,400
33%
Improvement Value:$90,200
67%
Total Assessment$134,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,858+3.9%
2024$6,599+9.5%
2023$6,025+7.2%
2022$5,620+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft1,360DeedBook 764, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1950