Skip to content

48 Pearl StPaterson, NJ 07501

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2021

Property Information

Block4317
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,700
14%
Improvement Value:$87,600
86%
Total Assessment$102,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,212+3.9%
2024$5,016+9.5%
2023$4,579+7.2%
2022$4,271+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook D1459, Page 128

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook D1287, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1908