Skip to content

19-21 Church StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$9,047
Last Sale Date
Feb 17, 1999

Property Information

Block4404
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B O(2)
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage8,554
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,600
29%
Improvement Value:$610,400
71%
Total Assessment$861,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,868+3.9%
2024$42,215+9.5%
2023$38,538+7.2%
2022$35,947+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$9,047

To:

Sq Ft8,554DeedBook 161, Page 115