Skip to content

180-184 Main StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2021

Property Information

Block4502
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4SB
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage18,200
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$193,900
25%
Improvement Value:$569,300
75%
Total Assessment$763,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,885+3.9%
2024$37,420-13.2%
2023$43,113+7.2%
2022$40,214+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook D2104, Page 266

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook H112, Page 316