Skip to content

36-37 Van Houten StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$13,700,000
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block4601
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B O2B
Dwellings---
ZoningGFHD
Sq Footage17,616
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$393,300
54%
Improvement Value:$335,000
46%
Total Assessment$728,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,107+3.9%
2024$35,709+9.5%
2023$32,599+7.2%
2022$30,407+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$13,700,000

To:

Sq Ft17,616DeedBook 4917, Page 146

Property Sale

Sale
$4,200,000
DeedBook 3729, Page 89

Property Sale

Sale
$4,200,000

To:

Sq Ft17,616DeedBook 3729, Page 89

Property Sale

SaleMulti
$405,000

To:

DeedBook D628, Page 134