Skip to content

36 Van Houten StPaterson, NJ 07505

Industrial

Last Sale Price
$13,700,000
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block4601
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description5 B
Dwellings---
ZoningGFHD
Sq Footage8,248
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,000
60%
Improvement Value:$72,900
40%
Total Assessment$181,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,268+3.9%
2024$8,919+9.5%
2023$8,142+7.2%
2022$7,594+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$13,700,000

To:

Sq Ft8,248DeedBook 4917, Page 146

Property Sale

Sale
$4,200,000
DeedBook 3729, Page 89

Property Sale

Sale
$4,200,000

To:

Sq Ft8,248DeedBook 3729, Page 89

Property Sale

SaleMulti
$4,200,000
DeedBook 3729, Page 89Recorded1/9/2020

Property Sale

SaleMulti
$405,000

To:

DeedBook D628, Page 134