Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
36 Elm StPaterson, NJ 07501
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2025
Property Information
Block4705
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,662
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$21,900
19%
Improvement Value:$92,500
81%
Total Assessment$114,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $5,829 | +3.9% |
| 2024 | $5,609 | +9.5% |
| 2023 | $5,121 | +7.2% |
| 2022 | $4,776 | +3.2% |
Property History
No events match the selected filters.