Skip to content

307-309 Grand StPaterson, NJ 07501

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 29, 2023

Property Information

Block4711
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B O1CB
Dwellings---
ZoningGFHD
Sq Footage5,394
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,200
30%
Improvement Value:$289,500
70%
Total Assessment$414,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,129+3.9%
2024$20,333+9.5%
2023$18,562+7.2%
2022$17,314+4.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 3792, Page 194Recorded5/4/2020

Property Sale

Sale
$232,203

From:

To:

DeedBook 2699, Page 41Recorded10/1/2015

Property Sale

Sale
$232,203
DeedBook D2167, Page 285

Property Sale

Sale
$232,203
DeedBook D1067, Page 265