Skip to content

83 Jersey StPaterson, NJ 07501

Apartment

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Dec 5, 1988

Property Information

Block4711
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningGFHD
Sq Footage2,919
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,100
27%
Improvement Value:$215,700
73%
Total Assessment$293,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,969+3.9%
2024$14,405+9.5%
2023$13,150+7.2%
2022$12,266+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft2,919DeedBook 123, Page 33