Skip to content

8-14 Morris St(Block 4802 Lot 22.01)Paterson, NJ 07501

Public School

Last Sale Price
$30,300,000
Last Sale Date
Mar 10, 2023

Property Information

Block4802
Lot22.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1B
Dwellings---
ZoningGFHD
Sq Footage2,400
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,100
11%
Improvement Value:$900,000
89%
Total Assessment$1,011,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$5,447-46.2%
2023$10,129+7.2%
2022$9,448+8.2%
2021$8,731+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$30,300,000

To:

Sq Ft2,400DeedBook 4501, Page 1

Property Sale

Sale
$7,000,000
DeedBook 2807, Page 200

Property Sale

SaleMulti

From:

To:

DeedBook 2688, Page 252Recorded9/15/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel