Skip to content

121 Turner StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Mar 24, 2011

Property Information

Block4909
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1 D
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,900
32%
Improvement Value:$90,900
68%
Total Assessment$132,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,766+3.9%
2024$6,511+9.5%
2023$5,944+7.2%
2022$5,544+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

To:

Sq Ft1,200DeedBook 2047, Page 83

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook D436, Page 261