Skip to content

203-205 Haledon AvePaterson, NJ 07522

Commercial

Last Sale Price
$266,500
Last Sale Date
Apr 19, 2017

Property Information

Block501
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F 2G
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage3,150
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
21%
Improvement Value:$237,500
79%
Total Assessment$300,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,316+3.9%
2024$14,738+9.5%
2023$13,455+7.2%
2022$12,550+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$266,500

From:

To:

DeedBook 3052, Page 196Recorded5/15/2017

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 2973, Page 47Recorded1/9/2017

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook D1522, Page 195

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook S147, Page 137