Skip to content

133 N 3rd StPaterson, NJ 07522

Commercial

Last Sale Price
$294,000
Last Sale Date
Jan 16, 2015

Property Information

Block505
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage4,206
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
14%
Improvement Value:$281,700
86%
Total Assessment$327,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,691-9.8%
2024$18,514+9.5%
2023$16,901+7.2%
2022$15,765+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$294,000

To:

Sq Ft4,206DeedBook 2588, Page 41

Property Sale

Sale
$317,000
DeedBook D1366, Page 251

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook U147, Page 155