Skip to content

131 N 3rd Street(Unit C001)Paterson, NJ 07522

Built 1935

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 20, 2021

Property Information

Block505
Lot23
QualifierC001
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description528 SF 1 BDRM
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage528
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$7,900
15%
Improvement Value:$44,600
85%
Total Assessment$52,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,675+3.9%
2024$2,574+9.5%
2023$2,350+7.2%
2022$2,192+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1935