Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
183 N 9th StPaterson, NJ 07522
Last Sale Date
Nov 1, 2019
Property Information
Block507
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,986
Acreage0.05
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$43,900
98%
Improvement Value:$900
2%
Total Assessment$44,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $2,283 | +3.9% |
| 2024 | $2,197 | +9.5% |
| 2023 | $2,005 | +7.2% |
| 2022 | $1,870 | +9.0% |
Property History
No events match the selected filters.