Skip to content

181 N 9th StPaterson, NJ 07522

Last Sale Date
Nov 1, 2019

Property Information

Block507
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,986
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,900
16%
Improvement Value:$230,400
84%
Total Assessment$274,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,976+3.9%
2024$13,449+9.5%
2023$12,278+7.2%
2022$11,452+6.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft2,986DeedBook 3597, Page 195Recorded6/13/2019

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook Q116, Page 422