Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
45-47 Mountain AvePaterson, NJ 07501
Last Sale Date
Feb 17, 2016
Property Information
Block5301
Lot1.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage608
Acreage0.11
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$53,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$53,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2019 | $3,411 | -9.0% |
| 2018 | $3,749 | +5.6% |
| 2017 | $3,549 | -47.8% |
| 2016 | $6,801 | — |
Property History
No events match the selected filters.