Skip to content

225-233 Paxton St(Block 5408 Lot 1.07)Paterson, NJ 07503

Other Exempt

Last Sale Price
$59,000
Last Sale Date
May 29, 2001

Property Information

Block5408
Lot1.07
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage930
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,200
43%
Improvement Value:$66,500
57%
Total Assessment$116,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$4,613-9.1%
2018$5,077+5.6%
2017$4,806-26.3%
2016$6,525+5.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$59,000

To:

Sq Ft930DeedBook 262, Page 137