Skip to content

183 Paxton StPaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jan 31, 2024

Property Information

Block5409
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,731
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,800
15%
Improvement Value:$151,700
85%
Total Assessment$177,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,044+3.9%
2024$8,703+9.5%
2023$7,945+7.2%
2022$7,411+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft2,731DeedBook 4684, Page 188

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook D1676, Page 249

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook D1361, Page 291