Skip to content

202-204 Sussex StPaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Aug 16, 2019

Property Information

Block5409
Lot44
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionI F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,284
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,800
26%
Improvement Value:$124,700
74%
Total Assessment$168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,585+3.9%
2024$8,262+9.5%
2023$7,542+7.2%
2022$7,035+31.6%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft1,284DeedBook 3645, Page 269