Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
70-96 Court StPaterson, NJ 07503
Last Sale Date
Feb 18, 1997
Property Information
Block5603
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description1CB 2B 2F RC
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage6,946
Acreage---
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$535,200
28%
Improvement Value:$1,353,600
72%
Total Assessment$1,888,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $96,234 | +3.9% |
| 2024 | $92,608 | +9.5% |
| 2023 | $84,543 | +7.2% |
| 2022 | $78,857 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.