Skip to content

167-169 Atlantic StPaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 2022

Property Information

Block5606
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,415
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,100
21%
Improvement Value:$143,400
79%
Total Assessment$181,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,247+3.9%
2024$8,899+9.5%
2023$8,124+7.2%
2022$7,578+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook D976, Page 156