Skip to content

873 Main StPaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Oct 22, 2014

Property Information

Block5705
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 BS1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,071
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,400
60%
Improvement Value:$52,600
40%
Total Assessment$132,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,725+3.9%
2024$6,472+9.5%
2023$5,908+7.2%
2022$5,511+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$178,000

To:

Sq Ft1,071DeedBook 2544, Page 16