Skip to content

222-224 Spring StPaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 24, 2025

Property Information

Block5808
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionNEW 52 APTS
Dwellings2
ZoningHOS2
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$45,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,308+3.9%
2024$2,221-7.8%
2023$2,408+7.2%
2022$2,246+2.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook D3437, Page 252Recorded10/26/2018

Property Sale

Sale
$72,000

From:

To:

DeedBook D2977, Page 49Recorded1/12/2017

Property Sale

Sale
$11,125

To:

DeedBook N104, Page 317