Skip to content

565 Main StPaterson, NJ 07503

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2018

Property Information

Block5809
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage5,709
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$14,522+8.3%
2019$13,412-4.6%
2018$14,058+5.6%
2017$13,310-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 3378, Page 297Recorded8/14/2018

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 3324, Page 35Recorded6/6/2018

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook D1792, Page 248

Property Sale

Sale
$558,000
DeedBook D1100, Page 255