Skip to content

553 Main StPaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 17, 2008

Property Information

Block5809
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage2,244
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,100
10%
Improvement Value:$289,400
90%
Total Assessment$321,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,380+3.9%
2024$15,763+9.5%
2023$14,390+7.2%
2022$13,423+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft2,244DeedBook 1666, Page 218

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook D1017, Page 150