Skip to content

225 Mill StPaterson, NJ 07501

Built 1878

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2025

Property Information

Block5904
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,273
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,000
28%
Improvement Value:$54,000
72%
Total Assessment$75,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,821-8.3%
2024$4,168-13.6%
2023$4,825+7.2%
2022$4,501+3.2%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,273DeedBook 4727, Page 295

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 4688, Page 87Recorded4/2/2024

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,273DeedBook 4035, Page 220Recorded5/12/2021

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook D1798, Page 153

Property Sale

Sale
$117,900

To:

DeedBook D1562, Page 267

Property Sale

Sale
$117,900

To:

DeedBook D1459, Page 55

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook D422, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1878