Skip to content

205-207 Mill StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Feb 11, 2020

Property Information

Block5904
Lot35
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F O2F
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,064
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,600
15%
Improvement Value:$204,900
85%
Total Assessment$240,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,253+3.9%
2024$11,792+9.5%
2023$10,765+7.2%
2022$10,041+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft3,064DeedBook 3766, Page 1

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft3,064DeedBook 3747, Page 175Recorded2/5/2020