Skip to content

172 Slater StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block5904
Lot48
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,345
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,800
12%
Improvement Value:$155,000
88%
Total Assessment$175,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,957+3.9%
2024$8,619+9.5%
2023$7,869+7.2%
2022$7,340+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$249,900

To:

Sq Ft2,345DeedBook 3925, Page 257

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook D1635, Page 107

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook D719, Page 7