Skip to content

320 Grand StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Apr 8, 2009

Property Information

Block5905
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningR-4
Sq Footage2,760
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,700
23%
Improvement Value:$214,000
77%
Total Assessment$277,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,149+3.9%
2024$13,616+9.5%
2023$12,430+7.2%
2022$11,594+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft2,760DeedBook 1754, Page 255

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook D1237, Page 120