Skip to content

182 Beech StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Jun 6, 2025

Property Information

Block6007
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,900
15%
Improvement Value:$127,100
85%
Total Assessment$149,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,592+3.9%
2024$7,305+9.5%
2023$6,669+7.2%
2022$6,221+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$695,000

To:

Sq Ft1,908DeedBook 4916, Page 1

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 3435, Page 17Recorded10/24/2018

Property Sale

Sale
$45,000

To:

DeedBook D261, Page 77