Skip to content

184-186 Beech StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Dec 3, 2014

Property Information

Block6007
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F O2F
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,228
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,800
9%
Improvement Value:$351,500
91%
Total Assessment$385,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,631+3.9%
2024$18,891+9.5%
2023$17,246+7.2%
2022$16,086+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$106,000

From:

To:

DeedBook 2570, Page 120Recorded12/30/2014

Property Sale

Sale
$168,000

To:

Sq Ft4,228DeedBook 2167, Page 30