Skip to content

209 21st AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2024

Property Information

Block6007
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,288
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,800
9%
Improvement Value:$151,900
91%
Total Assessment$167,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,544+3.9%
2024$8,222+9.5%
2023$7,506+7.2%
2022$7,001+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook X120, Page 62