Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
32-36 Belmont AvePaterson, NJ 07522
Last Sale Date
Mar 24, 2010
Property Information
Block602
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningB-3
Sq Footage9,804
Acreage0.22
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$165,700
47%
Improvement Value:$184,300
53%
Total Assessment$350,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $17,833 | +3.9% |
| 2024 | $17,161 | +9.5% |
| 2023 | $15,666 | -6.4% |
| 2022 | $16,733 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.