Skip to content

141-147 W BroadwayPaterson City, NJ 02007

Built 1983
Commercial

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jun 30, 2023

Property Information

Block606
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningB-3
Sq Footage6,080
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,500
42%
Improvement Value:$153,900
58%
Total Assessment$266,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,573+3.9%
2024$13,062+9.5%
2023$11,924+7.2%
2022$11,122+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft6,080DeedBook 4550, Page 169

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook D3431, Page 94

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 3431, Page 94Recorded10/18/2018

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

DeedBook 2375, Page 243Recorded9/30/2013

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook D371, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1983