Skip to content

243-249 W BroadwayPaterson, NJ 07522

Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 2020

Property Information

Block610
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage8,093
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,500
19%
Improvement Value:$334,400
81%
Total Assessment$413,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,088+3.9%
2024$20,294+9.5%
2023$18,526+7.2%
2022$17,280+4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook D203, Page 139